Listen, learn and love

Listen, learn and love

Audiotexty k poslechu, čtení, učení a procvičování
  • Jazyk: česky
  • Úrověň: B1
  • Média: poslech, text (i download), interaktivní cvičení

  • Poslechněte si článek a vypracujte si interaktivní cvičení.
  • Text a materiály k lekci najdete dole na stránce.
  • Vyhledávejte si slovní zásobu, dělejte si ručně poznámky a radujte se z efektivního učení.

Ženský tenis – audio
Ženský tenis – text
Ahoj, čau, dobrý den!

Hráčka padá na zelený trávník, pouští z ruky raketu, obecenstvo vstává a nahlas aplauduje mladé tenistce k jejímu životnímu úspěchu. Nejen letošní wimbledonské vítězky Markéta Vondroušová (v ženské soutěži) a Barbora Strýcová (ve dvouhře s Tchajvankou Sie Su-wej), ale i další české hráčky jako Petra Kvitová či Karolína Muchová mohou vyprávět úspěšný příběh současného českého ženského tenisu. Česká republika se letos pochlubí až třemi účastnicemi na prestižním Turnaji mistryň (WTA Finals). Bývalá trenérka Karolíny Plíškové Rennae Stubbs dokonce označila Českou republiku za nejlepší ženskou tenisovou zemi v dějinách.

Český tenis má dlouhou tradici a i v minulosti zažil významné úspěchy. Tento sport se v Česku začal hrát již na konci 19. století. V roce 1893 byl založen první český tenisový klub v Praze, a to TK Start Praha. V roce 1922 byla založena Československá tenisová federace. Prvním Čechoslovákem, který dosáhl na grandslamový titul byl Jaroslav Drobný, který se stal vítězem Wimbledonu v mužské dvouhře v roce 1954. Jan Kodeš dosáhl úspěchů v 70. letech a vyhrál tři grandslamové tituly, a to na antukovém povrchu French Open v letech 1970 a 1971 a na travnatém kurtu ve Wimbledonu v roce 1973.

Mezi nejslavnější tenisty a tenistky českého původu patří dále také Ivan Lendl, který je jedním z nejvýznamnějších tenistů 20. století. Stal se světovou jedničkou a vyhrál osm grandslamových titulů, včetně titulů na US Open, na Australian Open a French Open. Martina Navrátilová je jednou z nejúspěšnějších tenistek v historii. Narodila se v Československu a později získala podobně jako Ivan Lendl americké občanství. Vyhrála 18 grandslamových titulů ve dvouhře a 31 titulů ve čtyřhře. Vynikající tenistkou byla Hana Mandlíková. Petra Kvitová je jedním z největších jmen současného českého i světového tenisu. Dosáhla na pozici světové dvojky a dvakrát vyhrála Wimbledon.

Tenis je v České republice velmi rozšířeným a populárním sportem. V českých městech i na venkově existuje velký počet tenisových klubů, které nabízejí začínajícím hráčům i pokročilým tenistům příležitosti nejen pro aktivní odpočinek, ale i pro trénink a soutěžení. Také se zapojuje mnoho dětí a mládeže a hrají soutěže na regionální a národní úrovni.

Ahoj, čau a na tenisovém dvorci brzy na shledanou!
Ženský tenis – cvičení
1. Které tvrzení je správné?
2. Které slovo se svým významem nehodí k tenisovému sportu?
3. Utvořte z infinitivu kondicionál (možnost).
4. Doplňte prosím správný imperativ ve 2. osobě singuláru.
patreon-kcz-logo-30 icons8-instagram-30 icons8-message-30