Listen, learn and love

Listen, learn and love

Audiotexty k poslechu, čtení, učení a procvičování
  • Jazyk: česky
  • Úrověň: B1
  • Média: poslech, text (i download), interaktivní cvičení

  • Poslechněte si článek a vypracujte si interaktivní cvičení.
  • Text a materiály k lekci najdete dole na stránce.
  • Vyhledávejte si slovní zásobu, dělejte si ručně poznámky a radujte se z efektivního učení.

Paměť českých veteránů – audio
Paměť českých veteránů – text
Ahoj, čau, dobrý den!

Vítejte v Česku. Jsem Zdeněk a tento týden vzdáme hold válečným veteránům.

Den válečných veteránů se slaví 11. listopadu a jeho symbolem se stal vlčí mák, květina, která rostla na bojištích první světové války ve Flandrech.

Čeští a českoslovenští vojáci bojovali v první světové válce na straně Rakouska-Uherska nebo se připojili ke svobodným Československým legiím, které přispěly ke vzniku Československa. Po roce 1938 a německé okupaci uprchlo mnoho českých vojáků a politiků do zahraničí. Vytvořili tam československé vojenské jednotky, včetně slavných perutí RAF ve Velké Británii nebo jednotek v Africe či v Sovětském svazu. Slavným úspěchem českého domácího odboje byl atentát na významného nacistu Reinharda Heydricha v Praze v roce 1942. Jako tzv. třetí odboj se označuje spontánní odboj proti komunistické diktatuře hlavně v padesátých letech 20. století. Česká republika se v minulosti také účastnila mezinárodních misí v Iráku, bývalé Jugoslávii a Afganistánu pod záštitou NATO nebo Spojených národů.

Významnou českou organizací, která se věnuje příběhům válečných veteránů, je Post Bellum. Tato společnost začala sbírat před více než 20 lety vzpomínky a vyprávění, a díky nim vytvořila obří archív tzv. orální historie Paměť národa s více než 1 100 svědectví veteránů. Větší už je pouze projekt SHOA režiséra Stevena Spielberga a sbírka washingtonského United States Holocaust [memoriǝl] Memorial Museum.

„My jsme měli štědrovečerní večeři se stromečkem a se vším, co patří k Vánocům. Představte si, na Štědrý den nepadla ani jediná raketa, úplný klid. Němci byli asi 800 metrů od nás, to nebylo tak daleko. Najednou o půlnoci vyšla skupina Němců a zpívali německé koledy. […]“ (Ján Bačík, pametnaroda.cz)

Paměť národa dokumentuje nejen příběhy vojáků, ale také lidí, kteří bojovali za svobodu, ať už v uniformě nebo bez ní. Organizace se snaží přiblížit tyto příběhy veřejnosti na výstavách, v projektech a knihách. Kromě toho se Post Bellum snaží spojit generace a zve mladé lidi, aby se setkali s pamětníky a poslouchali jejich příběhy ve školách a v divadelních kroužcích.

Ke sbírce Paměti národa na podporu veteránů se můžeme připojit od 1. do 30. listopadu na různých místech v České republice. Můžeme přispět tak, že si koupíme květy máku, které se budou prodávat v kavárnách, obchodech, galeriích a dalších místech. Také je možné přispět online nebo na e-shopu Paměti národa.

Ahoj, čau a brzy zase na shledanou!
Paměť českých veteránů– cvičení
1. Které informace jsou podle textu správně?
2. Která tři slova mají nějaký společný význam?
3. Doplňte prosím správné sloveso ve správném tvaru.
4. Doplňte správně relativní zájmena „který“, „která“, „které“.
patreon-kcz-logo-30 icons8-instagram-30 icons8-message-30