Listen, learn and love

Listen, learn and love

Audiotexty k poslechu, čtení, učení a procvičování
  • Jazyk: česky
  • Úrověň: B1
  • Média: poslech, text (i download), interaktivní cvičení

  • Poslechněte si článek a vypracujte si interaktivní cvičení.
  • Text a materiály k lekci najdete dole na stránce.
  • Vyhledávejte si slovní zásobu, dělejte si ručně poznámky a radujte se z efektivního učení.

Legenda se loučí – audio
Legenda se loučí – text
Ahoj, čau, dobrý den!

Charakteristické zvonění i tvar a barevné ladění, když Vás na ulici míjí. Ikonická tramvaj Tatra T3 je známou tramvají vyvinutou v Československu, která se stala významnou součástí městské dopravy nejen doma, ale i v mnoha dalších zemích světa. Obrázky Prahy si neumíme představit bez těchto tramvají v ulicích města.

Legendární Tatra T3, která je postupně nahrazována modernějšími stroji, byla poprvé představena v 60. letech 20. století českou společností ČKD Tatra a rychle si získala oblibu po celém světě. Její jednoduchý a dnes ikonický design dává tramvaji unikátní vzhled.

Během svého provozu prošla tramvaj T3 několika modernizacemi. Byly provedeny úpravy vzhledu, interiéru a technických parametrů, aby tramvaj byla v souladu s moderními požadavky na pohodlí cestujících a energetickou účinnost. Tato tramvaj stále tvoří páteřní dopravní prostředky v mnoha městech bývalého východního bloku.

České firmy Škoda Transportation a Inekon Trams navazují na tuto tradici a jsou dnes důležitými mezinárodními hráči ve výrobě tramvají. Škoda Transportation se zaměřuje na moderní nízkopodlažní tramvaje, jako jsou řady 15T nebo ForCity, které jsou rozšířené v mnoha českých, slovenských, německých nebo polských městech. Inekon Trams nabízí unikátní tramvaj 12 Trio, která kombinuje tramvaj, trolejbus a autobus v jednom vozidle. Tyto dvě firmy si vedou úspěšně nejen v České republice, ale také v zahraničí. Moderní české tramvaje jsou dnes v provozu např. v Německu, Lotyšsku, Rusku, Bulharsku nebo v USA, firmy se prosazují také v západní Evropě, Číně nebo v severní Africe. Jejich městské tramvajové systémy poskytují pohodlnou a efektivní alternativu k automobilové dopravě a přispívají k ochraně životního prostředí a udržitelnému rozvoji městských aglomerací.

Tento úspěch v mnoha zemích dokládá, že české tramvaje byly a jsou stále velmi konkurenceschopné na mezinárodním trhu a nabízejí kvalitní a udržitelná řešení pro městskou mobilitu v současném století.

Ahoj, čau a někde v tramvaji brzy na shledanou!
Legenda se loučí – cvičení
1. Jedna možnost není správná. Která?
2. Vyberte začátek věty, který se hodí. (Více odpovědí je možných)
3. Doplňte prosím správné substantivum a dejte je do správného tvaru.
4. Doplňte prosím slovesa správně v minulém čase.
patreon-kcz-logo-30 icons8-instagram-30 icons8-message-30