Listen, learn and love

Listen, learn and love

Audiotexty k poslechu, čtení, učení a procvičování
  • Jazyk: česky
  • Úrověň: B2
  • Média: poslech, text (i download), interaktivní cvičení

  • Poslechněte si článek a vypracujte si interaktivní cvičení.
  • Text a materiály k lekci najdete dole na stránce.
  • Vyhledávejte si slovní zásobu, dělejte si ručně poznámky a radujte se z efektivního učení.
Kolik krve, tolik burčáku – audio
Kolik krve, tolik burčáku – text
Ahoj, čau, dobrý den!

Vítejte v Česku. Já jsem Zdeněk a dnes ochutnáme burčák. „Kolik máš v žilách krve, tolik bys měl vypít burčáku.“ říká se. Burčák se tradičně prodává na podzim, po sklizni hroznů zvané vinobraní. Termíny pro prodej burčáku se mohou lišit jak podle odrůd vína, které dozrávají v různou dobu, tak podle konkrétního regionu a místních tradic. Obvykle se ale burčák začíná objevovat na trzích a ve vinařstvích od září a může být dostupný až do listopadu.

První burčáky pocházejí z raných odrůd jako Müller Thürgau, v září a v polovině října dozrávají další odrůdy jako Chardonnay a Veltlínské zelené, na přelomu října a listopadu se sklízí pozdní odrůdy jako Ryzlink. V určité míře se hrozny na burčák do Česka dovážejí ze Slovenska nebo Maďarska, protože jsou levnější a protože omezená moravská a česká produkce hroznů je určena hlavně k výrobě kvalitních vín.

Hlavním charakteristickým rysem burčáku je to, že je to mladý mošt na začátku procesu výroby vína. Začíná fermentovat přirozeně díky přítomnosti divokých kvasinek, což způsobuje, že se obsah alkoholu v nápoji postupně zvyšuje.

Čerstvý burčák by měl mít smetanovou až mírně nahnědlou barvu. Voní po kvasinkách a hroznech, většinou po odrůdě, ze které vzniká. Chutná příjemně, sladce s jemnou kyselinkou v pozadí. Správný burčák by měl ve sklenici „bouřit“, tedy měl by mít viditelné perličky – bublinky kysličníku uhličitého, které se uvolňují při kvašení.

Lidé pijí burčák pro jeho sladkou a osvěžující chuť povahu. Je to oblíbený nápoj při tradičních vinobraních a dalších podzimních slavnostech v českých a moravských regionech. Můžeme vypít burčáku tolik, kolik máme krve, ale jistě ne naráz, ale během několika dní.

Ahoj, čau a někde u sklenky burčáku zase na shledanou!
Kolik krve, tolik burčáku – cvičení
1. Jsou tato tvrzení podle textu správná nebo chybná?
2. Které slovo se významem nehodí mezi ostatní?
3. Vyberte prosím spojku podle smyslu věty.
4. Doplňte prosím vhodnou prepozici.
5. Dejte prosím adjektiva do správného tvaru.
patreon-kcz-logo-30 icons8-instagram-30 icons8-message-30